W związku z licznymi pytaniami oraz na bazie opublikowanych dotychczas ogłoszeń poniżej prezentujemy wyjaśnienia dotyczące zasad udzielania zamówień oraz publikacji ogłoszeń w oparciu o Wytyczne w sprawie udzielania zamówień współfinansowanych ze środków EFRR, w stosunku do których nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych.

1) W przypadku zamówień udzielanych w oparciu o zasadę konkurencyjności (powyżej 50 tys. zł netto) kryteria oceny ofert powinny, co do zasady, określać poza wymaganiami dotyczącymi ceny również inne wymagania odnoszące się do przedmiotu zamówienia (np. jakość, funkcjonalność, parametry techniczne, serwis, termin wykonania zamówienia, koszty eksploatacji).


2) Zamówienia udzielane w oparciu o zasadę konkurencyjności (powyżej 50 tys. zł netto) powinny być, co do zasady, opublikowane na stronie internetowej www.bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl, (zobacz instrukcję „Jak dodać ogłoszenie” w Bazie Konkurencyjności). Wyjątkiem od tej reguły są następujące sytuacje:

a) Nie została jeszcze zawarta umowa o dofinansowanie projektu - w takim przypadku w celu spełnienia zasady konkurencyjności należy wysłać zapytanie ofertowe do co najmniej trzech potencjalnych wykonawców oraz upublicznić zapytanie ofertowe na swojej stronie internetowej, o ile beneficjent posiada swoją stronę i na stronie internetowej www.zamowieniarpo.podkarpackie.pl;

b) Zamawiającym jest podmiot wymieniony w art. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (np. jednostka samorządu terytorialnego) - w takim przypadku w celu spełnienia zasady konkurencyjności należy opublikować ogłoszenie na swojej stronie internetowej, o ile beneficjent posiada swoją stronę, oraz na stronie internetowej www.zamowieniarpo.podkarpackie.pl.


3) Ustalając termin składania ofert należy mieć na uwadze zasady, o których mowa w art. 111 Kodeksu Cywilnego, tj. „Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia” oraz „Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło”.

PRZYKŁAD:


4) Należy pamiętać, aby link umieszczony w ogłoszeniu na stronie www.zamowieniarpo.podkarpackie.pl odsyłał bezpośrednio do strony zamawiającego z tym ogłoszeniem. Odnośniki, które odsyłają np. do strony głównej beneficjenta lub strony głównej BIP powodują, że odnalezienie strony z właściwym ogłoszeniem oraz dokumentacją jest znacząco utrudnione.


5) Należy pamiętać o konieczności opublikowania na swojej stronie internetowej informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty. Informacja taka powinna zawierać:

a) nazwę (firmę) albo imię i nazwisko, siedzibę albo miejsce zamieszkania i adres wykonawcy, którego ofertę wybrano wraz z uzasadnieniem wyboru,

b) nazwy (firmy) albo imiona i nazwiska, siedziby albo miejsca zamieszkania i adresy wykonawców, którzy złożyli oferty, wraz z przyznaną punktacją w każdym kryterium oraz ceną oferty,

Nie jest właściwe podawanie w zestawieniu złożonych ofert tylko informacji dotyczącej punktacji bez podania ceny ofertowej.


6) W przypadku zamówień publicznych o wartości równej lub wyższej niż próg określony w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp (aktualne na dzień wszczęcia postępowania Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej) - dodatkowo (poza miejscami publikacji wskazanymi w pkt. 2) należy umieścić ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym UE w zakresie i terminach określonych w ustawie Pzp dla zamówień publicznych o takiej wartości.