Zgodnie z zapisami sekcji 6.5.1 Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 „Szacowanie wartości zamówienia publicznego jest dokonywane z należytą starannością, z uwzględnieniem ewentualnych zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 oraz art. 134 ust. 6 pkt 3 i 4 ustawy Pzp lub zamówień publicznych, o których mowa w sekcji 6.5.3 pkt 15 Wytycznych i jest dokumentowane. Zabroniony jest podział zamówienia publicznego skutkujący zaniżeniem jego wartości szacunkowej, przy czym ustalając wartość zamówienia publicznego, należy wziąć pod uwagę konieczność łącznego spełnienia następujących przesłanek:
a) usługi, dostawy oraz roboty budowlane są tożsame rodzajowo lub funkcjonalnie,
b) możliwe jest udzielenie zamówienia publicznego w tym samym czasie,
c) możliwe jest wykonanie zamówienia publicznego przez jednego wykonawcę.
W przypadku udzielania zamówienia publicznego w częściach (z określonych względów ekonomicznych, organizacyjnych, celowościowych), wartość zamówienia publicznego ustala się jako łączną wartość poszczególnych jego części”.
W świetle stanowiska Ministerstwa Rozwoju przekazanego w piśmie z dnia 15 grudnia 2015 r., znak: DKF.IV.8517.28.2015.JD powyższe uregulowania mają zastosowanie zarówno do beneficjentów zobligowanych do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp), jak również do beneficjentów zobligowanych, na podstawie umowy o dofinansowanie, do stosowania zasady konkurencyjności (o której mowa w sekcji 6.5.3 Wytycznych) przy udzielaniu zamówień publicznych.
Co istotne, przy szacowaniu wartości zamówień należy pamiętać, że w przypadku beneficjentów zobowiązanych do stosowania ustawy Pzp, sumowanie odnosi się do wszystkich zamówień realizowanych przez zamawiającego, niezależnie od źródła ich finansowania (a więc zarówno zamówień realizowanych w związku z projektami współfinansowanymi ze środków unijnych, jak i dotyczących innej działalności zamawiającego).
Natomiast, w przypadku beneficjentów zobowiązanych na podstawie umowy o dofinansowanie do stosowania zasady konkurencyjności, szacowanie wartości zamówień odbywa się na poziomie projektu.
W celu dokonania oceny, czy w danym przypadku mamy do czynienia z jednym zamówieniem, czy z odrębnymi zamówieniami pomocniczo można skorzystać z opinii pt. „Szacowanie wartości i udzielanie zamówień, w tym zamówień objętych projektem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej”, opublikowanej na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.