I. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
1. Rodzaj zamówienia: usługa
2. Przedmiotem zamówienia jest Opracowanie studium wykonalności oraz specyfikacji dotyczycącej kryteriów oceny merytorycznej dla przedsięwzięcia ,,Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w powiecie przeworskim” w ramach którego Powiat Przeworski planuje ubiegać się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 3 Czysta Energia Działanie 3.2 Modernizacja energetyczna budynków.
Termomodernizacją zamierzamy objąć 3 budynki użyteczności publicznej:
2.1). Budynek Administracyjny ul. Lwowska 16
kubatura budynku 5630,00m3
Zakres prac objętych termomodernizacją :
- docieplenie ścian zewnętrznych styropianem,
- wykonanie izolacji cieplnych i izolacji przeciwwilgociowych ścian piwnic i ścian fundamentowych od ław fundamentowych do wysokości cokołu,
- docieplenie stropodachu,
- wymiana stolarki okiennej,
- modernizacja kotłowni grzewczej polegająca na wymianie istniejących kotłów gazowych typu KZ4-G szt. 3 o mocy 76kW każdy na dwa kotły kondensacyjne o mocy 100kW każdy pracujące w kaskadzie,
- wymiana wewnętrznej instalacji c.o
2.2). Budynek ZSZ ul. Krasickiego 9 - Budynek Główny z Salą Gimnastyczną:
kubatura budynku 11016,00m3
Zakres prac objętych termomodernizacja :
- docieplenie ścian zewnętrznych styropianem,
- wykonanie izolacji cieplnych i izolacji przeciwwilgociowych ścian piwnic i ścian fundamentowych od ław fundamentowych do wysokości cokołu,
- docieplenie stropodachu,
- wymiana stolarki okiennej,
- wymiana wewnętrznej instalacji c.o,
2.3). Budynek ZSZ ul. Krasickiego 9 - Budynek Warsztatów Szkolnych:
kubatura budynku 11890,80m3
Zakres prac objętych termomodernizacja :
- docieplenie ścian zewnętrznych styropianem,
- wykonanie izolacji cieplnych i izolacji przeciwwilgociowych ścian piwnic i ścian fundamentowych od ław fundamentowych do wysokości cokołu,
- docieplenie stropodachu,
- wymiana stolarki okiennej,
- modernizacja kotłowni grzewczej polegająca na wymianie istniejącego kotła o mocy 250kW na dwa kotły kondensacyjne o mocy 100kW pracujące w układzie kaskadowym, montaż baterii solarnych dla przygotowania c.w.u
Dla wskazanych budynków zostały opracowane dokumentacje projektowe (projekt budowlany, projekt wykonawczy, przedmiary i kosztorysy ) oraz audyty energetyczne.
Studium wykonalności oraz specyfikację dotyczącą kryteriów oceny merytorycznej projektu należy przygotować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ogłoszonego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, jako Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w procedurze konkursowej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi priorytetowej III. Czysta Energia, Działania 3.2 Modernizacja energetyczna budynków m.in.:
- Regulaminu konkursu w ramach działania 3.2 Modernizacja energetyczna budynków,
- Instrukcją do opracowania studium wykonalności – energetyka i efektywność energetyczna. - Instrukcją wypełniania załączników do wniosku o dofinansowanie.
2.4) Studium wykonalności należy sporządzić:
- w formie papierowej w trzech egzemplarzach w formacie A4,
- do wersji papierowej w dwóch egzemplarzach należy załączyć jego wersję elektroniczną wraz z analizą finansową i ekonomiczną w aktywnym arkuszu kalkulacyjnym w formacie zgodnym z pakietem Microsoft Office oraz zeskanowane w formacie odczytywalnym przez program Acrobat Reader (PDF). W przypadku przekazania dokumentu w formacie zgodnym z Excel (xls), formuły muszą być aktywne.
Studium wykonalności musi zawierać informację o autorze i firmie, która je wykonała.
Studium wykonalności musi być w pełni zgodne i spójne ze złożonym wnioskiem. Należy zwrócić szczególną uwagę na staranne opracowanie studium wykonalności we wszystkich rozdziałach w szczególności dotyczących opisu zakresu rzeczowego, wskaźników produktu i rezultatu oraz analizy finansowej i ekonomicznej. Wymagane jest przedstawienie kompletnego studium wykonalności.
2.5) Specyfikacja dotycząca kryteriów oceny merytorycznej projektu jest jednym
z najważniejszych dokumentów projektu, gdyż na podstawie zawartych w niej informacji dokonywana jest ocena merytoryczna i tworzona jest lista rankingowa projektów. Kompletność i rzetelność wskazanych informacji jest niezbędna dla możliwości dokonania prawidłowej oceny.
W niniejszym załączniku należy bardzo konkretnie odnieść się do wszystkich kryteriów jakościowych oceny merytorycznej obowiązujących dla danego naboru, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiednich wyjaśnień do kryteriów oceny merytorycznej – jakościowej, stanowiących załącznik nr 8 do Regulaminu konkursu.
Wskazane przez wnioskodawcę informacje, wartości, kwoty, współczynniki muszą bazować na konkretnych danych źródłowych i być zgodne z wnioskiem, dokumentacją techniczną, studium wykonalności oraz załączanymi oświadczeniami i dokumentami.
Specyfikację dotycząca kryteriów oceny merytorycznej projektu należy sporządzić zgodnie z wzorem specyfikacji przedstawionym w załączniku do Instrukcji wypełniania załączników niniejszego konkursu. Dokument należy sporządzić w formie papierowej w trzech egzemplarzach w formacie A4 oraz w dwóch egzemplarzach wersji elektronicznej w formacie zgodnym z pakietem Microsoft Office oraz zeskanowane w formacie odczytywalnym przez program Acrobat Reader (PDF). W przypadku przekazania dokumentu w formacie zgodnym z Excel (xls), formuły muszą być aktywne.
2.4. Inne warunku realizacji zamówienia:
- Wykonawca będzie zobowiązany do bezpłatnego uzupełnienia, poprawienia i aktualizacji Studium wykonalności oraz specyfikacji dotyczącej kryteriów oceny merytorycznej projektu do momentu uzyskania pozytywnej opinii z Instytucji Zarządzającej Programem oraz aktualizacji danych w trakcie realizacji zadania gdy będzie to niezbędne i zalecane przez Instytucję Zarządzającą we wskazanym przez Zamawiającego terminie od otrzymania powiadomienia o konieczności uzupełnienia, poprawienia lub aktualizacji. Opracowanie musi być aktualne na dzień przekazania go do Zamawiającego.
- Wykonawca udzieli 24 miesięcznej gwarancji. W ramach gwarancji Wykonawca będzie zobowiązany do dokonania korekty i uzupełnień Przedmiotu zamówienia w zakresie w jakim zażąda Instytucja przyznająca dofinasowanie oraz będzie udzielał niezbędnych wyjaśnień na żądanie Zamawiającego dotyczących przedmiotu zamówienia.
- Wykonawca będzie zobowiązany przenieść na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe dla przedmiotowego opracowania. Zamawiający przewiduje kary umowne za: opóźnienie w wykonaniu umowy, nieterminowe usunięcie wad i zastrzeżeń, odstąpienie od umowy.
2.5. Informacja o przewidywanych zamówieniach uzupełniających:
Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia dotychczasowemu wykonawcy, w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego, zamówień publicznych uzupełniających, w wysokości nieprzekraczającej 50% wartości zamówienia publicznego określonej w umowie zawartej z wykonawcą, o ile te zamówienia publiczne są zgodne z przedmiotem zamówienia publicznego podstawowego.
II. TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA
Termin wykonania zamówienia -15.02.2016r.
III. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunek dotyczący posiadania wiedzy i doświadczenia w działalności stanowiącej przedmiot zamówienia. Na tę okoliczność Wykonawca przedstawi referencje za wykonanie minimum jednego Studium Wykonalności z zakresu termomodernizacji, które uzyskały pozytywną końcową ocenę w procedurze oceny przez Instytucję udzielającą dofinansowania.
Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 15.12.2015r., do godz. 11:00 w siedzibie Zamawiającego tj. w Starostwie Powiatowym w Przeworsku przy ul. Jagiellońskiej 10, 37 – 200 Przeworsk. w pok. 419 Kancelaria Ogólna, IV piętro.
Ofertę należy złożyć pisemnie w zamkniętej kopercie z napisem:
,, Oferta na opracowanie studium wykonalności oraz specyfikacji dotyczycącej kryteriów oceny merytorycznej projektu dla przedsięwzięcia ,,Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej
w powiecie przeworskim”
Nie otwierać przed terminem otwarcia ofert (podać dzień i godzinę otwarcia ofert).
Otwarcie ofert jest jawne i nastąpi w dniu 15.12.2015r. o godz. 11:15 w siedzibie Zamawiającego w Starostwie Powiatowym w Przeworsku przy ul. Jagiellońskiej 10 miejsce: pokój 422 (IV piętro)
VI. KRYTERIA OCENY OFERT, ICH ZNACZENIE I SPOSÓB OCENY:
Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający będzie kierował się kryterium najniższej ceny. Waga kryterium – 100%
Za ofertę najkorzystniejszą uznana zostanie oferta o najniższej cenie.
Maksymalna liczba punktów jaką może uzyskać Wykonawca wynosi – 100 pkt. Liczba punktów zostanie wyliczona według następującego wzoru:
Cmin
Ilość punktów = -------------- x 100 x 100%
Cb
gdzie:
Cmin – najniższa cena brutto w złożonych ofertach
Cb – cena brutto badanej oferty
100 - wskaźnik stały
100% - procentowe znaczenie kryterium ceny
W trakcie obliczania punktacji Zamawiający zastosuje zaokrąglenie otrzymanego wyniku do dwóch miejsc po przecinku.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.