Przedmiotem zamówienia jest usługa konserwacji polichromii oraz zabytkowych belek ścian prezbiteriumi ścian w nawie głównej kościoła, w ramach projektu pt. „Renowacja zabytkowego kościoła drewnianego w Wólce Niedźwiedzkiej”.
W ramach przeprowadzonych w październiku 2016 r. badań odkrywkowych na znajdujących się w budynku drzwiach prowadzących na chór odkryto ślady polichromii. W pierwotnej postaci ściany wewnętrzne kościoła w prezbiterium oraz nawie głównej pokryte były polichromiami, które z biegiem czasu na skutek szalowania ścian zostały przykryte. Zgodnie z przeprowadzą ekspertyzą stwierdzono, że zabytkowymi polichromiami pokryta jest łączna powierzchnia 300 m2 ścian, w tym 128,87 m2 ścian w prezbiterium oraz 171,13 m2 ścian w nawie głównej; ich stan zachowania określono jako zły. Jednakże – na podstawie badania konserwatora stwierdzono, że dekoracja malarska pochodząca z wczesnych i różnych okresów, choć niespójna i niekompletna – po wykonaniu odpowiedniej aranżacji konserwatorskiej będzie dziełem o dużej wartości poznawczej, historycznej, artystycznej, który znacząco podniesie walory artystyczne oraz rangę zabytku. W związku z tym priorytetowym działaniem Wnioskodawcy jest przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich odsłaniających i zabezpieczających polichromie.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace odkrycia malowideł i wykonania konserwacji zachowawczej, mające na celu odsłonięcie i udostępnienie zwiedzającym jak największej powierzchni pierwotnych malowideł. W opracowanym przez konserwatora programie prac konserwatorskich zaplanowano:
- Usunięcie deskowania zasłaniającego całość powierzchni ścian nawy głównej i prezbiterium
z zachowaniem najwyższej ostrożności zapobiegającej uszkodzeniu warstw odsłanianych. - Pełne zbadanie stratygrafii występującej w obiekcie, rozpoznanie technologii i techniki wszystkich warstw malarskich, a także dokładne określenie zasięgu pierwszej i następującej po niej warstwy historycznej malowideł.
- Wstępne, ostrożne odczyszczenie i odkurzenie powierzchni obiektu z kurzu, sadzy i pajęczyn.
- Zabezpieczenie zabytkowych fragmentów zachowanych warstw malarskich przed odpadnięciem poprzez podklejenie brzegów ubytków i odspojonych łusek, za pomocą spoiwa 10% Primal AC 33 rozp.
w wodzie destylowanej (lub środek równoważny posiadający parametry:minimalna temperatura tworzenia błony 5- 10°C , pH 9 - 9,5, temperatura mięknięcia 16°C , lepkość średnia 6 PaS,) - Odsłonięcie pierwotnej warstwy malarskiej na całej powierzchni spod wszystkich wtórnych nawarstwień (w tym także późniejszych przemalowań) metodami mechanicznymi przy użyciu skalpela, pędzli i noży szewskich.
- Chemiczne odczyszczenie z zabrudzeń i wtórnych nawarstwień zakrywających polichromię pierwotną (rozpuszczalniki organiczne: DMF, aceton, etanol, terpentyna, i specjalistyczne preparaty).
- Dezynsekcja, dezynfekcja drewnianego podłoża poprzez iniekcje.
- Impregnacja zdestruowanych partii żywicą.
- Utrwalenie odsłoniętej warstwy malarskiej poprzez 2-krotne napylenie.
- Przygotowanie partii drewnianego podłoża:
- fragmenty całkiem zdestruowanych belek zostaną zastąpione zdrowym, nowym, sezonowanym drewnem tego samego gatunku (modrzew);
- wzdłuż łączeń belek wykonane zostanie dokładne odczyszczenie do warstwy drewna, podklejenie odspojonych bądź wklejenie brakujących pasków płótna lnianego;
- w miejscach ubytków i uszkodzeń mechanicznych oraz otworów po owadach wykonanie kitów trocinowo-akrylowych;
- pokrycie uzupełnień drewna i nowych pasków płótna na łączeniach elastyczną masą szpachlową położoną w cienkiej warstwie i zaimpregnowanie warstwą szelaku.
- Dyskretny retusz kolorystyczny zachowanych partii malowidła w miejscach o wyglądzie pierwotnym, niebudzących wątpliwości – metodą graficzną, rozróżnialną – cienki szrafunek równoległych linii prowadzony wzdłuż linii słojów drewna bądź bardzo drobna kropka barwna. Metoda do wyboru i zatwierdzenia przez komisję konserwatorską.
- Wykonanie niezbędnej aranżacji w partiach rozległych ubytków dekoracji poprzez scalenie kolorystyczne partii niezachowanych. Technika retuszu trwała odwracalna; decyzja o wyborze konkretnej techniki po wykonaniu prób i uzyskaniu wyników badań wstępnych (por. pkt.2).
- Wykonanie pełnej dokumentacji konserwatorskiej.
Zgodnie z przedmiarem powierzchni zabytkowych belek ścian pokrytych polichromia ścienną:
- Prezbiterium:
- Ściana południowa [7,86 x 5,97 – 1,59 – 0,5] ………………………….. 44,83 m2
- Ściana północna [7,9 x 6,0 - 4] ………………………………………………… 43,4 m2
- Ściana zachodnia [8,6 x 6,33 – (2,3 x 6,0)] ………………………………. 40,64 m2
Razem powierzchnia malowideł w prezbiterium: 128,87 m2
2. Nawa główna:
- Ściana południowa [12,42 x 5,20 – 6,0]…………………………………… 58,58 m2
- Ściana północna [10,85 x 5,25– 4 – 3,96 + (1,81 x 5,25 – 2)] …. 56,50 m2
- Ściana wschodnia [7,92 x 26,16 +20,33 + 1,64] ………………………. 56,05 m2
Razem powierzchnia malowideł w nawie głównej171,13 m2
Razem całkowita powierzchnia polichromii ściennej przewidziana do konserwacji w prezbiterium i nawie głównej kościoła wynosi 300,00 m2.
Warunkiem udziału w postępowaniu jest spełnianie przez Wykonawców następujących kryteriów:
1. Wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia z powodu:
a) otwarcia w stosunku do Wykonawcy postępowania likwidacyjnego lub ogłoszenia upadłości;
b) zalegania z uiszczeniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne,
z wyjątkiem przypadków, kiedy uzyskane zostało przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu;
c) złożenia nieprawdziwych informacji mających wpływ na wynik prowadzonego postępowania;
2. Między Zamawiającym a Wykonawcą nie występują powiązania kapitałowe lub osobowe Wykonawcy z Zamawiającym, osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu Zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu Zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru Wykonawcy, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej;
- posiadaniu co najmniej 10 % udziałów lub akcji;
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika;
- pozostawaniu w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności w wyborze wykonawcy, w szczególności pozostawanie w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
3. Posiadanie wiedzy, doświadczenia i potencjału niezbędnego do należytego świadczenia usługi.
Wykonawca dla wypełnienia swoich zobowiązań winien posiadać doświadczenie, kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia prac konserwatorskich zgodnie z prawem o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Warunek zostanie uznany za spełniony jeśli Wykonawca wykaże, iż:
a. wykonał należycie oraz zgodnie z przepisami o ochronie zabytkówi prawidłowo ukończył nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie:
- co najmniej 1 zadanie polegające na realizacji kompleksowych prac konserwatorskich
w zabytkowych obiektach obejmujących malarstwo ścienne opowierzchni minimum 100 m2, o wartości minimum 150 000,00 zł brutto;
b. dysponuje/będzie dysponował osobami zdolnymi do wykonania zamówienia i posiadającymi wymagane uprawnienia do wykonywania prac, tj.:
- co najmniej jedną osobę posiadającą tytuł magistra uzyskany po ukończeniu studiów wyższych na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki, w zakresie konserwacji malarstwa. Osoba ta posiada co najmniej 3 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie konserwacji zabytków wpisanych do rejestru zabytków, w tym polichromii. Posiada także doświadczenie przy pełnieniu funkcji kierownika prac konserwatorskich.
- co najmniej jedną osobę posiadającą tytuł magistra - historyka sztuki po ukończeniu wyższych studiów na kierunku historii sztuki z co najmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym w zakresie konserwacji i badania zabytków (członek zespołu konserwatorskiego).
Dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków udziału w postępowaniu oprócz dyplomów, certyfikatów i referencji są wykazy stanowiące odpowiednio załączniki nr 2 i 3 do niniejszego zapytania ofertowego.
4. Oferta musi być złożona na cały zakres wskazanych prac.
5. Ubezpieczenie:
Zamawiający wymaga od Wykonawcy, z którym podpisze umowę dokumentów potwierdzających, że Wykonawca usługi jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną nie mniejszą od wartości 450 000,00 zł.
Parafia rzymsko-katolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wólce Niedźwiedzkiej
36-050 Sokołów Młp., Wólka Niedźwiedzka 99
Ocena prowadzona będzie w oparciu o następujące kryteria:
- cena,
- termin realizacji.
Cena oferty (C) – waga 70%
Oferent określa cenę realizacji zamówienia poprzez wskazanie ceny brutto obejmującej kwotę podatku VAT
i wszelkie inne koszty, których poniesienie okaże się konieczne w celu należytego wykonania przedmiotu zamówienia. Ocena ofert dokonywana będzie według następującego wzoru:
C = (najniższa cena ofertowa/cena badanej oferty) x 70 pkt
Cena oferty winna obejmować wszelkie koszty jakie poniesie Oferent przy realizacji zamówienia, tj. koszt materiałów, koszt dojazdu do Zamawiającego i inne.
Termin realizacji (R) – waga 30 %
Oferent określa termin realizacji niezbędny do przeprowadzenia prac budowlanych i konserwatorskich,
przy czym oszacowanie to uwzględnia rzetelne, dokładne wysokiej jakości świadczenie usługi budowlanych.
Termin realizacji nie może przekroczyć 31.08.2018 r.
Ocena ofert dokonywana będzie według następującej punktacji:
Do 31.07.2018 r. - 5 pkt
Do 30.06.2018 r. - 10 pkt
Do 15.06.2018 r. - 20 pkt
Do 30.05.2018 r. - 30 pkt
W przypadku otrzymania tylko jednej oferty spełniającej warunki zamówienia i jednoczesnym przekroczeniu kwoty założonej w budżecie Zamawiający zastrzega możliwość negocjacji.
Wartość punktowa (W) przyznana dla każdej oferty to: suma punktów uzyskanych w kryterium cena (C)
i termin realizacji (R) czyli:
W= C + R
Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która uzyska najwyższą ocenę końcową. Maksymalna ilość punktów do uzyskania 100.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.