Usługa B+R opracowania studium wykonalności dla nowego produktu firmy Espiro - w ramach zadania opracowane zostanie studium wykonalności koncepcji zastosowania elementów sztucznej inteligencji do analizy danych wykorzystywanych w badaniach rynkowych poprzez wykorzystanie metod eksploatacji danych w celu usprawnienia analizy rynku, przewidywania trendów i badań rynkowych oraz udostępnienie tego narzędzia w technologii SaaS. Elementy zawarte w studium pozwolą na ocenę i analizę potencjału projektu, co ułatwi proces decyzyjny dzięki obiektywnemu i racjonalnemu określeniu słabych i mocnych stron projektu oraz ocenę szans sukcesu i ryzyka.
Zakres prac obejmuje zlecenie usługi B+R polegającej na opracowaniu studium wykonalności koncepcji zastosowania elementów sztucznej inteligencji do analizy danych wykorzystywanych w badaniach rynkowych poprzez wykorzystanie metod eksploracji danych w celu usprawnienia procesu analizy rynku, przewidywania trendów i wahań rynkowych. Elementy studium wykonalności:
- informacje o Zamawiającym;
- przedmiot;
- opis projektu;
- analizy popytu, opcji technicznych, oddziaływania na środowisko, finansowo – ekonomiczna, ryzyka i wrażliwości;
- plan wdrożenia i funkcjonowania projektu.
Elementy zawarte w studium wykonalności mają pozwolić na dokonanie oceny i analizy potencjału projektu poprzez określenie słabych i mocnych stron oraz ocenę szans sukcesu i ryzyka. Opracowane studium wykonalności będzie stanowiło podstawę do dalszych prac B+R., które obejmą:
- stworzenie dokumentacji wdrożeniowej;
- opracowanie wersji demonstracyjnej;
- testowanie i optymalizację systemu.
Są to prace przemysłowe, jak i eksperymentalne prace rozwojowe. Ich realizacja pozwoli na wprowadzenie na rynek narzędzia informatycznego wykorzystującego metody eksploracji danych w celu usprawnienia procesu analizy rynku, przewidywania trendów i wahań rynkowych oraz udostepnienia tego narzędzia w technologii SaaS. Pozyskana w ten sposób wiedza i umiejętności zostaną wykorzystane do prawidłowego przeprowadzenia procesu wdrożenia, uruchomienia systemu w wersji finalnej i udostępnienia jego funkcjonalności użytkownikom. Zaplanowano w tym zakresie wykorzystanie w tym celu technologii chmury obliczeniowej oraz koncepcji Big Data.
Koncepcja prac:
- Każdy zbiór danych charakteryzuje się specyficznym zestawem właściwości, stąd wymaga zindywidualizowanego podejścia w procesie eksploracji, grupowania, rozpoznawania wzorców itp. W szczególności głębokiej analizy wstępnej należy poddać charakter atrybutów, wymiar przestrzeni cech, kompletność wektorów i występowanie punktów osobliwych. Proces budowy systemu eksploracyjnego wymaga ściśle indywidualnego podejścia. Najpierw należy zbadać możliwość ekstrakcji cech istotnych z zespołu tworzącego wektor. Wymaga to poznania specyfiki problemu i wykonania eksperymentów wskazujących na możliwość pozyskania użytecznej wiedzy ze zgromadzonych danych.
- Kolejnym etapem jest ograniczenie wymiaru przestrzeni cech poprzez redukcję długości wektora cech. I tu należy w drodze eksperymentalnej dobrać adekwatny algorytm selekcji i zaaplikować go na posiadanym zbiorze.
- Kolejnym krokiem eksperymentalnym jest dobranie algorytmu eksplorującego. Ocena jakości uzyskanych wyników wskazuje, czy proces doboru narzędzi eksploracyjnych można zakończyć, czy też należy wykonać ponownie ekstrakcję i/lub selekcję.
Rezultatem realizacji przedmiotu zamówienia będzie: studium wykonalności koncepcji zastosowania elementów sztucznej inteligencji.
W celu uzyskania szczegółowych informacji nt. przedmiotu zamówienia należy skontaktować się z Zamawiającym, za pośrednictwem następujących kanałów:
- kontakt osobisty, osoba do kontaktów: Sławomir Dybka
- kontakt telefoniczny: 505 575 650
- kontakt mailowy: slawomirdybka@gmail.com
- Oferent musi być: jednostką naukową, o których mowa w art. 2 pkt. 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki posiadające kategorię A, A+ lub B, zgodnie z art. 42 wymienionej ustawy.
- Jednostkami naukowymi w rozumieniu art. 2 pkt 9 ww. ustawy są:
- podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni;
- jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2016 r., poz. 572 i 1311);
- instytuty badawcze w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2016 r., poz. 371, 1079 i 1311);
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Polską Akademię Umiejętności;
- inne jednostki organizacyjne niewymienione w pkt a-e, posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będące organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014 r., str.1).
3. Wykonawca w celu potwierdzenia posiadanego wymaganego statusu oraz kategorii naukowej zgodnie z art. 42 ust. 3 stawy o zasadach finansowania nauki jest zobowiązany do wskazania lub przedłożenia stosownych dokumentów jednoznacznie wskazujących ich posiadanie.
4. W obowiązku wykonawcy jest wskazanie lub załączenie (załączenie dot. podmiotów uprawnionych na podstawie dokumentów własnych bez możliwości weryfikacji przez Zamawiającego poprzez powszechnie dostępne środki, np. sieć Internet) właściwego dokumentu potwierdzającego spełnienie warunku udziału w postępowaniu zgodnie z pkt. 1 powyżej, podmiotów uprawnionych do świadczenia usługi badawczo – rozwojowej. Dokumenty potwierdzające status jednostki zgodnie z pkt. 1 powyżej, podmiotów uprawnionych do świadczenia usługi badawczo – rozwojowej to np. Komunikat Ministra nauki i szkolnictwa wyższego o przyznanych kategoriach naukowych jednostkom naukowym.
5. Oferent winien posiadać wiedzę i doświadczenie w opracowaniu co najmniej 1 (jednego) studium wykonalności prac badawczo-rozwojowych rozwiązania informatycznego o wartości na najmniej 40 000,00 (czterdzieści tysięcy złotych).
6. Wykonawca w celu potwierdzenia posiadanego doświadczenie jest zobowiązany do złożenia np. referencji, umów wraz z protokołami odbioru lub innych dokumentów poświadczających prawidłowe wykonanie zlecenia.
Ofertę należy złożyć osobiście, przesłać pocztą tradycyjną lub kurierem na adres siedziby Zamawiającego:
- ESPIRO Sławomir Dybka, ul. Balistyczna 14/3, 35-103 Rzeszów. Oferty przesłane pocztą elektroniczną, faksem lub inna drogą niewskazaną przez Zamawiającego zostaną odrzucone. Termin składania ofert upływa dnia 30.11.2017r. do godz. 13.00. Oferty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane (bez względu na przyczynę opóźnienia).
- Przez złożenie oferty w wyznaczonym terminie należy rozumieć dostarczenie Zamawiającemu oferty – na wyżej wskazany adres – przed upływem tego terminu. Data stempla pocztowego, czy potwierdzenie nadania nie decyduje o tym, czy oferta została złożona w terminie.
- Kryteria wyboru oferty i ich znaczenie: Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający będzie kierować się następującymi kryteriami i ich znaczeniem oraz w następujący sposób będzie oceniać oferty w poszczególnych kryteriach.
Kryterium I: Cena oferty netto (Co)
Waga: 85 %
Kryterium II: Czas realizacji przedmiotu zamówienia (Cz)
Waga: 15 %
- Sposób oceny ofert: Ocenie podlegają jedynie oferty złożone przez Wykonawców niewykluczonych z ubiegania się o udzielenie zamówienia, które następnie nie zostały odrzucone (zostały złożone w terminie określonym niniejszym zapytaniem i spełniają warunki udziału w postępowaniu).
- Kryterium I: Cena oferty netto (Co) – 85% zostanie obliczone według formuły:
najniższa oferowana cena netto
Co= ----------------------------------------------------- x 85 pkt
cena oferty badanej netto
Ceną braną pod uwagę przy ocenie ofert jest cena netto oferty za realizację całości zamówienia i powinna obejmować wszelkie koszty jakie poniesie Wykonawca przy realizacji zamówienia. Oferta w Kryterium I może uzyskać maksymalnie 85 punktów. Końcowy wynik powyższego działania zostanie zaokrąglony do 2 miejsc po przecinku.
- Kryterium II: Czas realizacji przedmiotu zamówienia (Cz) – 15% zostanie obliczone według formuły.
najkrótszy czas realizacji przedmiotu zamówienia
Cz = -------------------------------------------------------------------------------- x 15 pkt
czas realizacji przedmiotu zamówienia oferty badanej
Czas realizacji przedmiotu zamówienia nie może przekroczyć 126 dni kalendarzowych. Oferty zawierające czas realizacji przedmiotu zamówienia powyżej 126 dni kalendarzowych zostaną odrzucone. Zamawiający zastrzega, iż oferty zawierające czas realizacji krótszy niż 90 dni kalendarzowych będą ocenione jako posiadające 90 dniowy czas realizacji. Oferta w Kryterium II może uzyskać maksymalnie 15 punktów. Końcowy wynik powyższego działania zostanie zaokrąglony do 2 miejsc po przecinku.
- Łączna ocena ofert:
- Punkty uzyskane przez ofertę w ocenie oferty w Kryterium I (Co) zostaną dodane do punktów uzyskanych przez nią w ocenie oferty w Kryterium II (Cz) i na tej podstawie zostanie obliczona łączna ocena oferty. Oferta w łącznej ocenie oferty może uzyskać maksymalnie 100 pkt.
Łączna ocena oferty = Co + Cz
- Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta uzyska największą ilość punktów w łącznej ocenie ofert (łączna suma punktów uzyskanych przez Wykonawcę w kryterium I i II). Punkty będą liczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
- Po zakończeniu postępowania ofertowego, Zamawiający zawrze z wyłonionym Wykonawcą przedmiotu zamówienia umowę w formie pisemnej zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszego zapytania ofertowego.
- Zamawiający jest uprawniony do wyboru kolejnej najkorzystniejszej oferty w przypadku, gdyby Wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą odmówił podpisania umowy lub gdyby podpisanie umowy z takim Wykonawcą stało się niemożliwe z innych przyczyn.
- Zamawiający poinformuje Wykonawców, którzy złożyli oferty, o wyborze najkorzystniejszej oferty.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany zawartej Umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w zakresie:
- zmiany danych Wykonawcy lub zmiany wynikającej z przekształcenia przedmiotowego po stronie Wykonawcy;
- zmiany ceny wynikającej ze zmiany obowiązujących stawek VAT, czy wprowadzenia nowych podatków w stopniu wynikających z tych zmian;
- zmiany w obowiązujących przepisach prawa mającego wpływ na przedmiot i warunki Umowy;
- powstanie nadzwyczajnej okoliczności będących „siłą wyższą”, skutkujących niemożliwością realizacji przedmiotu Umowy lub grożącą rażącą stratą, których strony nie przewidziały przy zawarciu Umowy, przy czym jako „siłę wyższą” rozumie się wydarzenia i okoliczności nadzwyczajne, nieprzewidywalne, niezależne od woli i intencji którejkolwiek ze stron Umowy.
2. Wyżej wymienione zmiany mogą być dokonane na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, za zgodą obu stron i zostaną wprowadzone do Umowy w formie aneksu.