Przedmiotem zapytania jest dostawa w pełni skonfigurowanego oprogramowania komputerowego (systemu) do zarządzania procesem produkcji głowicy frezarskiej wraz z jego dostawą i instalacją na serwerach w siedzibie Zamawiającego. Oprogramowanie ma być dostarczone w formie licencji umożliwiającej/ych jednoczesną pracę nie mniej niż 2 użytkownikom końcowym.
Szczegółowe wymagane funkcjonalności znajdują się w Załączniku nr 2 dostępnym na stronie internetowej Zamawiającego.
OBLIGATORYJNE WARUNKI DOTYCZĄCE OFERTY
- Ofertę należy przedstawić na załączonym do zapytania ofertowego formularzu (załącznik nr 1). Oferty złożone w innej formie zostaną odrzucone i nie będą podlegać ocenie.
- Oferta musi dotyczyć przedmiotu zapytania ofertowego, tj. spełniać wszystkie funkcjonalności określone w załączniku nr 2 do niniejszego zapytania ofertowego. W przypadku, jeśli oferowane oprogramowanie nie będzie posiadało którejkolwiek z wymaganych funkcjonalności wskazanych w załączniku nr 2 do niniejszego zapytania ofertowego, oferta zostanie odrzucona.
- Oferta musi obejmować całość zamówienia, nie dopuszcza się ofert na poszczególne elementy oprogramowania.
- Formularz musi zostać uzupełniony we wszystkich wymaganych polach oznaczonych ,,*’’. Brak informacji w którymkolwiek z tych pól spowoduje odrzucenie oferty.
- Oferta musi zostać uzupełniona komputerowo lub czytelnie pismem odręcznym.
- Oferta musi zawierać co najmniej następujące elementy:
- Nazwę i adres oferenta
- Osobę do kontaktu w sprawie oferty (imię, nazwisko, telefon, e-mail)
- Datę sporządzenia oferty
- Termin ważności oferty (nie krótszy niż do 29.12.2017 r.). Jeśli podany termin będzie krótszy, oferta zostanie odrzucona.
- Nazwę lub typ oferowanego oprogramowania.
- Cenę netto w PLN za cały przedmiot zamówienia
- Okres gwarancji (nie krótszy niż 24 miesiące). Jeśli podany okres będzie krótszy, oferta zostanie odrzucona.
- Czas reakcji serwisowej (podany w godzinach).
- Termin dostawy (maksymalnie do 28.02.2018 r.). Jeśli podany termin będzie dłuższy, oferta zostanie odrzucona.
- Terminy i warunki płatności (z zastrzeżeniem, że zaliczka lub jakakolwiek inna forma przedpłaty za przedmiot zamówienia nie może być wyższa niż 40% całościowej kwoty netto).
- Okres gwarancji, o której mowa w pkt. IV.6.f liczona będzie w miesiącach, od dnia instalacji oprogramowania, tj. podpisania przez obie strony protokołu instalacji oprogramowania. Przez gwarancję należy rozumieć prawo Zamawiającego do żądania od Wykonawcy nieodpłatnego naprawienia błędów, które wystąpią w oprogramowaniu i uniemożliwiają jego prawidłowe działanie.
- Czas reakcji serwisowej, o którym mowa w IV.6.g liczony będzie od momentu zgłoszenia usterki/awarii do momentu zdiagnozowania przyczyny usterki/awarii przez Wykonawcę.
- Oferta musi być podpisana przez osobę do tego upoważnioną, która widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, wydruku z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na terytorium RP (CEIDG) lub innym dokumencie zaświadczającym o jej umocowaniu prawnym.
- Do oferty należy dołączyć wszystkie wymagane załączniki wskazane w punkcie III.16. Brak któregokolwiek z obowiązkowych załączników spowoduje odrzucenie oferty.
- Oferta (wraz z załącznikami) powinna zostać złożona w spiętej, zwartej formie (np. w kopercie, skoroszycie, itp.). W przypadku zamieszczenia oferty w kopercie należy zamieścić na niej pieczęć oferenta oraz dopisek: ,,OFERTA – dostawa oprogramowania (Zapytanie nr 3/141/2017/A)’’
- Dopuszcza się składanie ofert w języku innym niż język polski. Do ofert w języku innym niż polski, należy dołączyć tłumaczenie całej oferty oraz załączników do niej na język polski.
- Ofertę należy złożyć w formie wyłącznie papierowej (inne formy ofert nie będą honorowane).
- Oferent w danym postępowaniu może złożyć tylko jedną ofertę. W przypadku, jeśli złoży więcej niż jedną ofertę, wszystkie jego oferty zostaną odrzucone.
- Oferent może wycofać złożoną przez siebie ofertę wyłącznie przed terminem składania ofert i pod warunkiem, że przed upływem tego terminu Zamawiający otrzyma pisemne (w formie papierowej) powiadomienie o wycofaniu oferty.
- Lista obowiązkowych załączników do oferty:
a) Dokument, z którego wynika, że osoba podpisująca ofertę jest do tego uprawniona (np. odpis z KRS, CEIDG, pełnomocnictwo lub inne).
Miejsce składania ofert: Mielec 39-300, ul. COP-u 5
Miejsce otwarcia ofert: Mielec 39-300, ul. COP-u 5
- Oferty, które spełnią warunki dopuszczające, zostaną poddane ocenie na podstawie następujących kryteriów punktowych, zgodnie ze wskazaną metodologią:
a.CENA NETTO – waga 70 pkt.
Sposób przyznawania punktacji: ofertom będą przyznawane punkty w skali od 0 do 70, wg następującego wzoru:
Liczba punktów = (najniższa cena w postępowaniu/cena badanej oferty) x 70
Do wyliczeń stosowana będzie cena netto w PLN wskazana w ofercie. W przypadku ceny podanej w walucie innej niż PLN, w ceku porównania ofert, będzie ona przeliczana przy uwzględnieniu średniego kursu NBP z dnia sporządzenia protokołu wyboru. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania w tym kryterium wynosi 70.
b.OKRES GWARANCJI NA OPROGRAMOWANIE – waga 20 pkt.
Sposób przyznawania punktacji: ofertom będą przyznawane punkty wg następującej metodologii:
- okres gwarancji od 24 do 36 miesięcy włącznie – 10 pkt.
- okres gwarancji powyżej 36 miesięcy – 20 pkt.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania w tym kryterium wynosi 20.
c.CZAS REAKCJI SERWISOWEJ – waga 10 pkt.
Czas reakcji serwisowej rozumiany jest jako zdiagnozowanie przyczyn awarii/usterki. Szczegółowy tryb zgłoszenia awarii zostanie określony w umowie dostawy. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania w tym kryterium wynosi 10.
Sposób przyznawania punktacji: ofertom będą przyznawane punkty wg następującej metodologii:
- czas reakcji serwisowej powyżej 24h – 0 pkt.
- czas reakcji serwisowej do 24h – 10 pkt.
- Wszystkie obliczenia punktów będą dokonywane z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
- Jeśli oferent nie poda w ofercie któregokolwiek z kryteriów określonych w powyższych punktach, jego oferta zostanie odrzucona.
- W toku badania i oceny ofert Zamawiający może żądać od Wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.
- Oferta, która uzyska najwyższą sumaryczną liczbę punktów za powyższe kryteria, uznana zostanie za najkorzystniejszą.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Zamawiający przewiduje możliwość istotnych zmian postanowień Umowy w stosunku do treści najkorzystniejszej oferty na następujących warunkach:
- jeżeli zmiana nie prowadzi do zmiany charakteru Umowy, konieczność zmian spowodowana jest okolicznościami, których Zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć, wartość zmiany nie przekracza 50% wartości Zamówienia określonej pierwotnie w Umowie (a zmiany te dotyczą w szczególności: zmiany ustawowej stawki podatku VAT; zmiany formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej przez Wykonawcę lub Zamawiającego; zmiany terminu wykonania Zamówienia z powodów niezawinionych przez Wykonawcę, których nie można było wcześniej przewidzieć)
- jeżeli zmiana nie prowadzi do zmiany charakteru umowy a łączna wartość zmian jest mniejsza niż 209.000 euro i jednocześnie jest mniejsza od 10% wartości zamówienia określonej pierwotnie w Umowie.
2. Zamawiający przewiduje ponadto możliwość zmiany Umowy, prowadzącą do zmiany charakteru Umowy, jeżeli dotyczy realizacji dodatkowych dostaw od Wykonawcy, nieobjętych Zamówieniem, które stały się niezbędne, a zostały spełnione łącznie następujące warunki:
a. zmiana wykonawcy spowodowałaby istotną niedogodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla Zamawiającego;
b. wartość każdej kolejnej zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w Umowie.
3. Zamawiający dopuszcza możliwość zmian redakcyjnych Umowy oraz zmian będących następstwem zmian danych zarówno jego, jak i Wykonawcy ujawnionych w rejestrach publicznych, a także zmian korzystnych z punktu widzenia realizacji przedmiotu Umowy, w szczególności przyspieszających realizację Zamówienia, obniżających koszt ponoszony przez Zamawiającego, bądź zwiększających użyteczność przedmiotu umowy.