1. Opis przedmiotu zamówienia:
1.1. Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadań pn.:
1. Budowa sieci wodociągowej wraz z hydrofornią
2. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przepompownią
dla terenu przy ul. Stróżowskiej w Sanoku.
2. Zakres przedmiotu zamówienia:
2.1. Mapa do celów projektowych.
Przyjmujący zamówienie opracuje, bądź zleci opracowanie mapy do celów projektowych.
2.2. Wniosek o warunki techniczne
Przyjmujący zamówienie opracuje wniosek o warunki techniczne i przedłoży Zamawiającemu na podpis Burmistrza.
Zamawiający posiada warunki techniczne dla budowy sieci wodociągowej i sanitarnej.
2.3. Wypis i wyrys z ewidencji gruntów potrzebne do uzgdnienie PODGiK.
Przyjmujący zamówienia we własnym zakresie zamówi wypis i wyrys z ewidencji gruntów oraz uzgodni dokumentację w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezji i Kartografii
w Sanoku.
2.4. Badania geotechniczne i określenia warunków gruntowo-wodnych.
W przypadku konieczności Przyjmujący zamówienia we własnym zakresie wykona opinię geotechniczną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa
i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r.w sprawie ustalenia geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych oraz pozostałe dokumenty wynikajace z opracowanej opinii.
2.5. Wniosek o warunki lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Przyjmujący zamówienie przygotuje wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub o warunkach zabudowy wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami wymaganymi we wniosku na podstawie wcześniej przygotowanej i uzgodnionej przez Zamawiającego koncepcji.
2.6. Wniosek o sporządzenie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Przyjmujący zamówienie przygotuje wniosek o sporządzenie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
2.7. Wniosek o lokalizację urządzenia w pasie drogowym.
W przypadku konieczności Przyjmujący zamówienie przygotuje wniosek o uzyskanie decyzji na lokalizację urządzenia w pasie drogowym.
2.8. Pozwolenie wodnoprawne
W przypadku konieczności Przyjmujący zamówienie przygotuje wniosek o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wraz z niezbędnymi dokumentami (operatem wodnoprawnym
i opisem prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym).
2.9. Wniosek o pozwolenie na budowę / zgłoszenie budowy.
Przyjmujący zamówienie przygotuje wniosek o pozwolenie na budowę / zgłoszenie budowy wraz z oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na podpis Burmistrza.
2.10. Dokumentacje projektowo – kosztorysową należy opracować dla zadań:
1. Budowy sieci wodociągowej wraz z hydrofornią
2. Budowy sieci kanalizacji sanitarnej z przepompownią
Zamawiający wymaga by dokumentacją została opracowana oddzielnie na poszczególne sieci zadania.
2.11. W skład dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla każdego zadania wchodzi:
2.11.1. Projekt zagospodarowania z wszelkimi uzgodnieniami, warunkami technicznymi, dokumentami formalno – prawnymi.
2.11.2. Projekt budowlany.
2.11.3. Projekt wykonawczy.
2.11.4. Informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
2.12. Dokumentację formalnoprawną niezbędną w celu nabycia prawa do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane i nabycia prawa do czasowego korzystania z nieruchomości.
2.13. Kosztorysy inwestorskie z przedmiarami robót i kosztorysy ofertowe.
2.14. Szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych.
3. Zgodność z obowiązującymi przepisami
3.1. Przedmiot zamówienia powinien być opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami, wytycznymi zawartymi w tematycznych przepisach szczegółowych,
a w szczególności:
3.1.1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994r prawo budowlane (Dz. U. z 2015r poz. 443)
3.1.2. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r o wyrobach budowlanych (Dz. U. Nr 92 poz. 881 z późn. zm.)
3.1.3. Ustawa z dnia 27 marca 2003r o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015r poz. 199 z późn. zm.)
3.1.4. Ustawa z dnia 18 lipca 2001r prawo wodne (Dz. U. z 2015r poz. 469 z późń. zm.)
3.1.5. Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 kwietnia 2012r w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z 2012r poz. 462 z późn. zm.)
3.1.6. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r w sprawie ustalania warunków geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych (Dz. U. z 2012r poz. 463 z późn. zm.)
3.1.7. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004r w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno – użytkowego (Dz. U. z 2013 poz. 1129)
3.1.8. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43 poz. 430 z późn. zm.)
3.1.9. Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004r. w sprawie określania metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz. U. Nr 130 poz. 1389 z późn.zm.).
3.1.10. Aktualnymi wytycznymi do projektowania i wykonawstwa sieci i przyłączy wodociągowo – kanalizacyjnych oraz wymaganiami w zakresie odbiorów wydanymi przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Sanoku.
3.2. Przedmiot Zamówienia winien być wykonany zgodnie z Zasadami wiedzy technicznej oraz w stanie kompletnym z punktu widzenia celu, któremu ma służyć.
3.3. W swojej treści nie może określać technologii robót, materiałów i urządzeń w sposób utrudniający uczciwą konkurencję. Dopuszcza się w wyjątkowych przypadkach wskazanie w dokumentacji na znak towarowy, patent lub pochodzenie z uzasadnionych względów technologicznych, ekonomicznych lub organizacyjnych.
4. Forma przekazania
Przedmiot Zamówienia należy opracować i przekazać dla każdego zadania osobno w wersji drukowanej: projekt budowlany w 5 egz., projekt wykonawczy w 3 egz., specyfikacja techniczne w 3 egz., kosztorys inwestorski z przedmiarem robót oraz kosztorys ofertowy w 3 egz. Całość w wersji elektronicznej na nośniku CD w formatach: (PDF) umożliwiających wydruk materiałów w prezentowanej formie graficznej i tekstowej. Dodatkowo kosztorys inwestorski z przedmiarem robót w wersji edytowalnej (plik w formacie .ath).
5. Wymagane dokumenty, które należy przedłożyć wraz z zapytaniem ofertowym
Dokumenty stwierdzające, że osoby, które będą wykonywać zamówienie posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień i przynależą do stosownej izby zawodowej.
Miejsce, termin złożenia oraz sposób przygotowania oferty:
Ofertę należy złożyć w formie pisemnej, w języku polskim do dnia 07.07.2016 r. do godz. 9:30 w Biurze obsługi klienta pokój nr 1.Urząd Miasta w Sanoku.
Informacja na temat formy składania ofert:
Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem:
„Oferta na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla zadań pn.: 1. Budowa sieci wodociągowej wraz z hydrofornią, 2. Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przepompownią, dla terenu przy ul. Stróżowskiej
w Sanoku.
Nie otwierać do dnia 07.07.2016 r. do godz. 10:00”
Otwarcie ofert odbędzie się dnia 07.07.2016 r. o godz. 10:00 w pokoju nr. 5
Informacja o sposobie porozumiewania się Zamawiającego z Wykonawcami:
- Oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje Zamawiający
i Wykonawcy przekazują pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. - Oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje przekazane faksem lub pocztą elektroniczną, każda ze stron na żądanie drugiej niezwłocznie potwierdza fakt ich otrzymania.
- Osoby upoważnione do kontaktu z Wykonawcami:
Karol Wal oraz Ignacy Lorenc tel.: 13 46 52 833
Adres poczty elektronicznej lub strony internetowej Zamawiającego, jeżeli zamawiający dopuszcza porozumiewanie się drogą elektroniczną: inwestycje@um.sanok.pl.
- Kryteria wyboru oferty: cena 100 %
- Opis sposobu przyznawania punktacji za spełnienie kryterium oceny ofert: Wykonawca który złożył ofertę najkorzystniejszą cenowo otrzyma 100 pkt. pozostałym Wykonawcom zostaną przyznane punkty wg. poniższego wzoru:
Liczba punktów = (Cmin/Cof)*100*waga
gdzie :
Cmin – najniższa cena spośród ofert nieodrzuconych,
Cof - cena oferty badanej nieodrzuconej,
Jeżeli w postępowaniu nie można dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej ze względu na to, że zostały złożone oferty o takiej samej cenie, Zamawiający wezwie Wykonawców, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych. Wykonawcy składając oferty dodatkowe nie mogą zaoferować cen wyższych niż zaoferowane w złożonych ofertach.
Zamawiający zastrzega sobie prawo do unieważnienia postępowania bez podania przyczyny.
Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany warunków zamówienia, najpóźniej na dwa dni przed upływem terminu składania ofert.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.