Stworzenie dedykowane systemu internetowego Wizytówka Natury w modelu B2C opartego na technologii informacyjno komunikacyjnej pozwalającego na promocję i sprzedaż żywności zdrowej, tradycyjnej, naturalnej, BIO, ekologicznej oraz innych produktów.
System stanowić ma hybrydę sklepu internetowego z pasażem e-handlu, tworzeniem indywidualnych planów dietetycznych dla klientów z automatyczną listą zakupową, organizowaniem eventów promujących zdrowy tryb życia.
System Wizytówka Natury będzie posiadać rozwiązanie modułowe składające się z kilkunastu elementów, wśród których każdy z nich zapewni dostęp do określonego zakresu funkcjonalności. System w swoim założeniu będzie się składał z modułów zintegrowanych ze sobą w taki sposób, że dla każdego z nich zostaną stworzone osobne konektory pozwalające na prawidłowe działanie w formie odseparowanej od innych modułów. Taka budowa umożliwi działanie systemu w trybie SaaS, pozwoli na stworzenie dostępu dla nowych użytkowników na poziomie nie tylko funkcji, ale i całych modułów. System należy podzielić na 3 główne logiczne części: Front-end, Back-end, Aplikacja mobilna. W ramach portalu dostępne będą zarówno produkty jak i usługi związane ze zdrowym żywieniem oraz zdrowym trybem życia. Portal będzie przyjaznym środowiskiem dla osób dbających o zdrowie i świadomych konsumentów, którzy chcą ograniczyć do minimum spożywanie czy stosowanie chemii w swoim życiu. Będzie to hybryda sklepu internetowego z pasażem e-handlu, automatyczną listą zakupową, informacją o eventach promujących zdrowy tryb życia, przepisami, ogłoszeniami i innymi elementami dedykowanymi grupie docelowej.
Budowa systemu:
- Front-end
- Back-end
- Aplikacja mobilna
Dostęp do części front-end będzie bezpłatny. Ta część będzie dostępna dla wszystkich osób z dostępem do Internetu. Wydzielona część front-endu będzie również posiadała dedykowane moduły handlowe dla rolników, które udostępniane będą za stosowną opłatą abonamentową. Back-end aplikacji będzie systemem zarządzania całą aplikacją, oraz danymi przez nie przepływającymi, skupiać będzie raporty oraz umożliwi zarządzanie nadanymi dostępami do aplikacji podmiotom współpracującym oraz rolnikom.
Szerszy opis przedmiotu zamówienia znajduje sie na stronie www Zamawiającego.
Oferent winien posiadać doświadczenie:
- W opracowaniu i wdrożeniu co najmniej 1 (jednej) usługi polegającej na stworzeniu aplikacji mobilnej lub geolokalizacyjnej wykorzystującej mechanizm API o wartości co najmniej 100 tys. netto PLN (sto tysięcy złotych).
- W wykonaniu co najmniej 1 (jednej) usługi z zakresu realizacji projektu informatycznego w zakresie budowy algorytmów o wartości co najmniej 50 tys. netto PLN (pięćdziesiąt tysięcy złotych).
- W wykonaniu co najmniej 1 (jednej) usługi z zakresu realizacji projektu informatycznego wykorzystującego automatyzację procesów biznesowych (BPM) o wartości co najmniej 50 tys. netto (pięćdziesiąt tysięcy złotych).
- W wykonaniu co najmniej 1 (jednej) usługi z zakresu realizacji projektu informatycznego zawierającego oprogramowanie jako usługę SaaS o wartości co najmniej 50 tys. netto (pięćdziesiąt tysięcy złotych).
Wykonawca w celu potwierdzenia posiadanego doświadczenie jest zobowiązany do przedłożenia wykazu posiadanego doświadczenie zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszego zapytania ofertowego wraz z kserokopiami referencji, umów wraz z protokołami odbioru lub innych dokumentów poświadczających prawidłowe wykonanie zlecenia.
Wykonawca powinien dysponować osobami zdolnymi do prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia, tj. dysponowania co najmniej 6 - osobowym zespołem projektowym, w skład którego wchodzą osoby spełniające poniższe warunki:
- co najmniej 4 osoby posiadające roczne doświadczenie w projektowaniu i pracy przy aplikacji mobilnych pracujących pod kontrolą jednego z systemów operacyjnych; iOS lub Android;
- co najmniej 1 osoba posiadająca minimum roczne doświadczenie w pracy jako kierownik projektu oraz posiadająca aktualny certyfikat potwierdzający umiejętność prowadzenia projektów zgodnie ze standardem np. PRINCE2, IPMA, AGILE, SRUM lub inne.
- co najmniej 1 osoba posiadająca minimum roczne doświadczenie w pracy jako analityk systemowy poparte odpowiednim wykształceniem wyższym lub certyfikatem CCBA.
Wykonawca w celu potwierdzenia dysponowania osobami zdolnymi do wykonania przedmiotu zamówienia przedstawi wykaz minimum 6 - osobowego zespołu projektowego zgodnie z załącznikiem nr 2 do niniejszego zapytania ofertowego wraz z potwierdzeniem minimum rocznego doświadczenie w pracy na wskazanych stanowiskach, potwierdzeniem posiadanych certyfikatów oraz potwierdzeniem posiadanego wykształcenia.
Ofertę należy złożyć osobiście, przesłać pocztą tradycyjną lub kurierem na adres siedziby Zamawiającego:
WIZNAT Sp. z o.o.
ul. Akacjowa 49
35-113 Rzeszów
1. Kryteria wyboru oferty i ich znaczenie: Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający będzie kierować się następującymi kryteriami i ich znaczeniem oraz w następujący sposób będzie oceniać oferty w poszczególnych kryteriach.
Kryterium I: Cena oferty netto (Co)
Waga: 85 %
Kryterium II: Czas realizacji przedmiotu zamówienia (Cz)
Waga: 15 %
2. Sposób oceny ofert: Ocenie podlegają jedynie oferty złożone przez Wykonawców niewykluczonych z ubiegania się o udzielenie zamówienia, które następnie nie zostały odrzucone (zostały złożone w terminie określonym niniejszym zapytaniem i spełniają warunki udziału w postępowaniu).
Kryterium I: Cena oferty netto (Co) – 85% zostanie obliczone według formuły:
najniższa oferowana cena netto
Co= ----------------------------------------------------- x 85 pkt
cena oferty badanej netto
Ceną braną pod uwagę przy ocenie ofert jest cena netto oferty za realizację całości zamówienia i powinna obejmować wszelkie koszty jakie poniesie Wykonawca przy realizacji zamówienia. Oferta w Kryterium I może uzyskać maksymalnie 85 punktów. Końcowy wynik powyższego działania zostanie zaokrąglony do 2 miejsc po przecinku.
Kryterium II: Czas realizacji przedmiotu zamówienia (Cz) – 15% zostanie obliczone według formuły.
najkrótszy czas realizacji przedmiotu zamówienia
Cz = --------------------------------------------------------------------------- x 15 pkt
czas realizacji przedmiotu zamówienia oferty badanej
Czas realizacji przedmiotu zamówienia nie może przekroczyć 11 miesięcy. Oferty zawierające czas realizacji przedmiotu zamówienia powyżej 11 miesięcy zostaną odrzucone. Na potrzeby oceny ofert Zamawiający zastrzega, że oferty zawierający czas realizacji przedmiotu zamówienia krótszy niż 8 miesięcy ocenianie będą jako zawierające 8 - miesięczny okres realizacji. Oferta w Kryterium II może uzyskać maksymalnie 15 punktów. Końcowy wynik powyższego działania zostanie zaokrąglony do 2 miejsc po przecinku.
3. Łączna ocena ofert:
Punkty uzyskane przez ofertę w ocenie oferty w Kryterium I (Co) zostaną dodane do punktów uzyskanych przez nią w ocenie oferty w Kryterium II (Cz) i na tej podstawie zostanie obliczona łączna ocena oferty. Oferta w łącznej ocenie oferty może uzyskać maksymalnie 100 pkt.
Łączna ocena oferty = Co + Cz
Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta uzyska największą ilość punktów w łącznej ocenie ofert (łączna suma punktów uzyskanych przez Wykonawcę w kryterium I i II). Punkty będą liczone z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
Zamawiający dopuszcza jednak możliwość zmiany zawartej Umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w zakresie:
- zmiany danych Wykonawcy lub zmiany wynikającej z przekształcenia przedmiotowego po stronie Wykonawcy;
- zmiany ceny wynikającej ze zmiany obowiązujących stawek VAT, czy wprowadzenia nowych podatków w stopniu wynikających z tych zmian.
- gdy wystąpią zmiany, których konieczność wprowadzenia będzie wynikała z wymagań instytucji współfinansujących realizację przedmiotu zamówienia.
Zamawiający zastrzega sobie również możliwość zmiany Umowy w przypadku:
- zmiany w obowiązujących przepisach prawa mającego wpływ na przedmiot i warunki Umowy,
- zmiany sytuacji prawnej lub faktycznej Wykonawcy lub / i Zamawiającego skutkującej niemożliwością realizacji przedmiotu Umowy;
- powstanie nadzwyczajnej okoliczności będących „siłą wyższą”, skutkujących niemożliwością realizacji przedmiotu Umowy lub grożącą rażącą stratą, których strony nie przewidziały przy zawarciu Umowy, przy czym jako „siłę wyższą” rozumie się wydarzenia i okoliczności nadzwyczajne, nieprzewidywalne, niezależne od woli i intencji którejkolwiek ze stron Umowy.
Wyżej wymienione zmiany mogą być dokonane na wniosek Zamawiającego lub Wykonawcy, za zgodą obu stron i zostaną wprowadzone do Umowy w formie aneksu.