Przedmiotem zamówienia jest zakup robót i materiałów budowlanych i budowa budynku produkcyjnego z zapleczem biurowo-socjalnym wraz z wewnętrznymi instalacjami: wody, kanalizacji sanitarnej, c.o., klimatyzacji, wentylacji mechanicznej i energii elektrycznej, na działkach ewidencyjnych nr 191/16, 193/1 położonych w miejscowości Rogoźnica, gm. Głogów Małopolski, zgodnie z pozwoleniem na budowę 167/3.5/2017 (stanowiącym załącznik nr 7 do niniejszego zapytania ofertowego) oraz zagospodarowaniem terenu, w tym instalacjami zewnętrznymi, zgodnie ze zgłoszeniem o przystąpieniu do wykonywania robót budowlanych (stanowiącym załącznik nr 8 do niniejszego zapytania ofertowego), oraz zgodnie z dokumentacją projektową (stanowiącą załącznik nr 9 do niniejszego zapytania ofertowego), z uwzględnieniem opracowanych przez projektanta zmian do dokumentacji projektowej – opis materiałów zawierających nazwy własne lub wskazanie producentów za pomocą obiektywnych parametrów technicznych (stanowiących załącznik nr 10 do niniejszego zapytania ofertowego) – dokumentacja projektowa, z uwzględnieniem ww. zmian do projektu wraz z pozwoleniem na budowę i zgłoszeniem o przystąpieniu do wykonywania robót budowlanych zwanych łącznie „Dokumentacją Projektową”.
W ofercie powinny być uwzględnione roboty oraz materiały i urządzenia o parametrach technicznych zgodnych z Dokumentacją Projektową. Dokumentacja Projektowa zostanie udostępniona oferentowi po kontakcie e-mailowym z Zamawiającym; jest ona również dostępna do wglądu w siedzibie Zamawiającego.
Zamawiający zaprasza wszystkich zainteresowanych Wykonawców do dokonania wizji lokalnej miejsca wykonywania robót wchodzących w zakres przedmiotu zamówienia, która będzie miała miejsce w dniu 7 czerwca 2017 r. o godzinie 10:00, miejsce spotkania: Rogoźnica 307, 36-060 Głogów Małopolski.
Przedmiot zapytania ofertowego zostanie wykonany z materiałów Wykonawcy, na które musi posiadać wszystkie wymagane przepisami prawa dokumenty.
Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu zapytania ofertowego zgodnie z Dokumentacją Projektową, obowiązującymi przepisami, normami budowlanymi i sztuką budowlaną oraz wzorem umowy, stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego zapytania ofertowego.
Materiały i urządzenia dostarczone przez Wykonawcę w ramach realizacji umowy powinny być objęte gwarancją jakości nie krótszą niż 36 (słownie: trzydzieści sześć) miesięcy, liczonych od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Wykonawca zobowiązany jest wskazać w ofercie oferowany okres gwarancji jakości na urządzenia i materiały.
Całość robót budowlanych wykonanych w ramach realizacji umowy powinna być objęta gwarancją jakości nie krótszą niż 60 (sześćdziesiąt) miesięcy, liczonych od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Wykonawca zobowiązany jest wskazać w ofercie oferowany okres gwarancji jakości na całość robót budowlanych.
Brak wskazania w ofercie oferowanego okresu gwarancji jakości lub wskazanie w ofercie okresu gwarancji jakości, krótszego niż wymagane minimum, skutkować będzie odrzuceniem oferty.
Szczegółowa dokumentacja zawierająca wszystkie informacje dotyczące niniejszego zamówienia znajduje się na stronie Baza Konkurencyjności pod adresem ogłoszenia:
https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/publication/view...
O udzielenie zamówienia może ubiegać się Wykonawca niepodlegający wykluczeniu zgodnie z pkt 16 oraz spełniający łącznie następujące warunki:
a) dysponujący wiedzą, doświadczeniem i odpowiednim potencjałem technicznym do wykonania zamówienia:
Jako spełniający warunki udziału w postępowaniu, wymienione w punkcie a) zostanie oceniony Wykonawca, który wykaże, że w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert (jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) wykonał główne roboty, tj. zrealizował w sposób należyty co najmniej 3 roboty budowlane w zakresie budowy, rozbudowy lub przebudowy obiektów przemysłowych o powierzchni użytkowej co najmniej 1000 m2 każdej z wykazanych robót budowlanych, przy czym łączna wartość 3 ww. robót budowlanych nie może być niższa niż 8 000 000 złotych netto - załącznik nr 3 oraz listów referencyjnych potwierdzających w/w realizacje.
Jako budynek przemysłowy Zamawiający traktuje obiekt budowlany kategorii XVIII – budynki przemysłowe, jak: jak: budynki produkcyjne, służące energetyce, montownie, wytwórnie, rzeźnie oraz obiekty magazynowe, jak: budynki składowe, chłodnie, hangary, wiaty, a także budynki kolejowe, jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego, określone w załączniku do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z dnia 8 marca 2016 r. poz. 290, 961, 1165, 1250, 2255).
Przez 3 roboty budowlane charakterystyce jak powyżej Zamawiający rozumie roboty budowlane zrealizowane w ramach 3 różnych umów/kontraktów.
b) dysponujący osobami zdolnymi do wykonania zamówienia tj. osobami, które będą kierować robotami, posiadającymi:
- uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń, i który jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego;
- uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi i są członkami właściwej izby samorządu zawodowego;
- uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych i który jest członkiem właściwej izby samorządu zawodowego.
Zamawiający dopuszcza możliwość łączenia funkcji.
Ocena spełnienia warunku wymienionego w punkcie c) zostanie przeprowadzona na podstawie Oświadczenia Wykonawcy wraz z wykazem osób, które będą wykonywać zamówienie (kierować robotami) - załącznik nr 2.
c) będący w sytuacji ekonomicznej lub finansowej pozwalającej na realizację zamówienia:
Jako spełniający warunki udziału w postepowaniu, wymienione w punkcie c) zostanie oceniony Wykonawca, który wykaże, iż jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną w wysokości nie mniejszej niż 1 000 000 PLN (słownie: jeden milion złotych).
2. Ocena spełnienia w/w warunków zostanie przeprowadzona na podstawie następujących dokumentów, które każdy z Wykonawców ma obowiązek złożyć:
2.1. oświadczenie Wykonawcy wraz z wykazem osób, które będą wykonywać zamówienie (kierować robotami) - załącznik nr 2,
2.2. wykaz wykonanych robót min. 3 realizacje wykonane w ostatnich 5 latach (jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) według opisu w punkcie 7.1 - załącznik nr 3 oraz listy referencyjne potwierdzające w/w realizacje,
2.3. akceptacja załączonego do niniejszego zapytania ofertowego projektu umowy,
2.4. odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji,
2.5. zaświadczenie o nadaniu numeru ewidencji podatkowej NIP oraz numeru REGON,
2.6. zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert, lub innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca zawarł porozumienie z właściwym organem podatkowym w sprawie spłat tych należności wraz z ewentualnymi odsetkami lub grzywnami, w szczególności uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
2.7. zaświadczenie właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego albo innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert, lub innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca zawarł porozumienie z właściwym organem w sprawie spłat tych należności wraz z ewentualnymi odsetkami lub grzywnami, w szczególności uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
2.8. dokumenty potwierdzające, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną w wysokości nie mniejszej niż 1 000 000 PLN (słownie: jeden milion złotych).
3. Nie złożenie któregokolwiek z w/w dokumentów skutkować będzie odrzuceniem oferty.
4. Zamawiający dopuszcza możliwość powierzenia przez Wykonawcę części zamówienia Podwykonawcom. W takim przypadku Wykonawca jest zobowiązany do dostarczenia wraz z ofertą Zakresu zadań powierzonych Podwykonawcom – załącznik nr 5.
5. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku Wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia.
6. Zapisy dotyczące Wykonawcy stosuje się odpowiednio do Wykonawców występujących wspólnie, czyli konsorcjów.
1. Forma składania ofert:
Oferty należy składać w formie pisemnej, w wersji papierowej w zamkniętej kopercie z opisem:
Zapytanie ofertowe na zakup robót i materiałów budowlanych w celu budowy budynku produkcyjnego z zapleczem biurowo-socjalnym nr postępowania ZO-2/2017
2. Termin składania i otwarcia ofert:
a. Oferty należy złożyć do dnia 20 czerwca 2017 roku do godziny 15:00.
b. Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Zamawiającego w dniu 21 czerwca 2017 r. o godzinie: 12:00. Otwarcie ofert jest jawne.
3. Inne postanowienia dotyczące formy i terminu składania ofert:
Oferty uznaje się za złożone poprawnie, o ile w terminie określonym w polu 11 Oferent dostarczy ofertę w wersji papierowej na adres Zamawiającego: FIRMA HANDLOWO-USŁUGOWA "BARTEK" Tatowicz Bartłomiej; Rogoźnica 307; 36-060 Głogów Małopolski.
Warunki wyboru oferty:
Zamawiający dokona oceny ofert spełniających warunki udziału w postępowaniu ofertowym na podstawie następujących kryteriów:
1. Cena oferty netto [PLN] - 80%
(cena najtańszej oferty / cena badanej oferty) x 100 pkt
2. Okres gwarancji jakości na roboty budowlane [miesiące] - (minimalny wymagany okres gwarancji jakości to 60 miesięcy) 20%
(okres gwarancji badanej oferty / najdłuższy okres gwarancji) x 100 pkt
Punkty wyliczone w danym kryterium zostaną pomnożone przez wagę [%] danego kryterium i dodane do siebie. Uzyskane oceny zostaną zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku. Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą spośród złożonych ofert, tj. oferta, która otrzyma największą liczbę punktów.
Okres gwarancji na roboty budowlany udzielony na ponad 96 miesięcy nie będzie dodatkowo punktowany, a do wzoru zostanie podstawiony jako 96 miesięczny.
Maksymalna ilość punktów możliwych do uzyskania: 100 pkt.
W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:
- uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
- posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
- pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
- pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
1. Zmiana postanowień zawartych w Umowie może nastąpić za zgodą obu Stron wyrażoną na piśmie pod rygorem nieważności (aneks do Umowy) w następujących przypadkach:
a) w przypadkach wskazanych w rozdziale 6.5.2 w punkcie 17 lit. b do e Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020;
b) w zakresie wynagrodzenia należnego Wykonawcy – w przypadku zmiany obowiązującej stawki podatku od towaru i usług;
c) zmiana powszechnie obowiązujących przepisów prawa wpływająca na przedmiot i sposób realizacji Umowy;
d) gdy w skutek okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, konieczne będzie przedłużenie terminu realizacji przedmiotu Umowy lub zmiana harmonogramu robót i finansowania, w szczególności:
˗ wskutek wystąpienia wyjątkowych i nietypowych w danej porze roku warunków atmosferycznych lub innych okoliczności uniemożliwiających wykonanie robót zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązujących przepisów i norm;
˗ gdy wystąpią opóźnienia w dokonaniu określonych czynności lub ich zaniechanie przez właściwe organy administracji publicznej, w szczególności w wydawaniu decyzji, zezwoleń, uzgodnień itp., do wydania których właściwe organy są zobowiązane na mocy przepisów prawa;
˗ powstanie potrzeba przeprowadzenia dodatkowych badań lub ekspertyz, warunkujących wykonanie niniejszej Umowy, których nie można było przewidzieć w momencie zawarcia niniejszej Umowy;
˗ w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa kolizji z planowanymi lub równolegle prowadzonymi przez inne podmioty inwestycjami w zakresie niezbędnym do uniknięcia lub usunięcia tych kolizji;
˗ w przypadku wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej wykonanie przedmiotu Umowy zgodnie z jej postanowieniami, przy czym siłą wyższą są okoliczności niezależne od Wykonawcy i nad którymi nie ma on kontroli; siłą wyższą nie są niekorzystne warunki atmosferyczne;
e) W przypadku gdy w skutek okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, konieczne będą zmiany materiałów, parametrów technicznych, technologii lub sposobu wykonania robót budowlanych, w szczególności jeżeli:
˗ zmiana ta jest podyktowana koniecznością realizacji robót wynikających z wprowadzenia w Dokumentacji Projektowej zmian uznanych za nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego, wynikających z art. 36a ust. 1 PrBud, wystąpienia warunków geologicznych, geotechnicznych lub hydrologicznych odbiegających w sposób istotny od przyjętych w Dokumentacji Projektowej, rozpoznania terenu w zakresie znalezisk archeologicznych, występowania niewybuchów lub niewypałów, które mogą skutkować w świetle dotychczasowych założeń niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przedmiotu Umowy,
˗ zmiana ta jest konieczna na skutek wystąpienia warunków terenu budowy odbiegających w sposób istotny od przyjętych w Dokumentacji Projektowej, w szczególności napotkania niezinwentaryzowanych lub błędnie zinwentaryzowanych sieci, instalacji lub innych obiektów budowlanych,
˗ zmiana ta jest konieczna na skutek wystąpienia niebezpieczeństwa kolizji z planowanymi lub równolegle prowadzonymi przez inne podmioty inwestycjami w zakresie niezbędnym do uniknięcia lub usunięcia tych kolizji,
˗ zmiana ta jest konieczna na skutek wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej wykonanie przedmiotu Umowy zgodnie z jej postanowieniami; przy czym siłą wyższą są okoliczności niezależne od Wykonawcy i nad którymi nie ma on kontroli; siłą wyższą nie są niekorzystne warunki atmosferyczne;
f) w przypadku obniżenia lub braku finansowania robót wchodzących w zakres przedmiotu Umowy lub zmiany Umowy o dofinansowanie projektu.
2. W sytuacji, gdy Wykonawca występuje z inicjatywą zmiany Umowy przedstawia on Zamawiającemu wniosek o zmianę Umowy wraz z uzasadnieniem.
3. Zamawiający każdorazowo ocenia możliwość i dopuszczalność zmiany Umowy pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa i zasadami wydatkowania środków pochodzących z funduszy unijnych.