Rodzaj zamówienia: 
Usługi
Numer projektu: 
RPPK.06.04.01-18-0001/16-00
Zamawiający: 
Gmina Przecław, 39-320 Przecław, ul. Kilińskiego 7
Opis przedmiotu zamówienia: 

1. Kod/y Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):

          71.52.00.00-9 Usługi nadzoru budowlanego,

          71.24.70.00-1 Nadzór nad robotami budowlanymi

2. Przedmiotem zamówienia jest:

Pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem zadania: „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku przedszkola w Rzemieniu” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr VI „Spójność przestrzenna i społeczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Zadanie polegać będzie na nadzorowaniu robót przy przebudowie, rozbudowie i nadbudowie istniejącego budynku Przedszkola w Rzemieniu, dz. nr ewid. 804/4, 804/5. Budynek w zasadniczej części pełnił będzie funkcje jak dotychczas tj. będzie to budynek przedszkola. Na pierwszym piętrze znajdują się mieszkania lokatorskie, które pozostają bez zmian. Wykonana zostanie również budowa i przebudowa przyłącza kanalizacji deszczowej i drenażu, przebudowa i budowa komunikacji pieszej oraz budowa podjazdu dla niepełnosprawnych.

W obiekcie przedszkola wykonana zostanie na parterze przebudowa istniejących pomieszczeń przedszkolnych z przystosowaniem ich do nowych wymogów i przepisów. Na parterze zaprojektowano rozbudowę o pokój dyrektora, sale zajęć, dwie zmywalnie, dwie łazienki, magazyn, korytarz. W piwnicy zaprojektowano przebudowę pomieszczeń z wykorzystaniem ich na potrzeby przedszkola. Zaprojektowano również nadbudowę części parterowej budynku polegającą na wykonaniu nowej więźby dachowej wraz z kominami, doświetleniem, obróbkami, orynnowaniem oraz nowym pokryciem.

Wykonane zostaną instalacje sanitarne wewnętrzne części rozbudowywanej oraz piwnic w tym wody zimnej, kanalizacji sanitarnej wewnętrznej, ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania z kotłownią, gazowe oraz wentylacji. Projekt obejmuje również wykonanie instalacji elektrycznych tj. oświetlenia, siły, piorunochronnych, przepięciowych, ochronę przeciwpożarową, teleinformatyki, systemu bezpieczeństwa instalacji gazowej w kotłowni, pożarowy wyłącznik prądu, zasilanie systemem ogrzewania rynien na dachu budynku oraz drenażu odwadniającego i kanalizacji deszczowej.

Zaprojektowano również przebudowę oraz budowę komunikacji pieszej.

Wielkość: Powierzchnia użytkowa całość: 750,32 m2, Powierzchnia zabudowy: 590,21 m2, Kubatura przedszkola: 2200 m3.

 

3. Szczegółowy opis robót budowlanych objętych nadzorem inwestorskim zawiera:

  • Dokumentacja projektowa:
    • PROJEKT BUDOLANY: Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku przedszkola w Rzemieniu na działkach nr ewid. 804/4, 804/5, Obręb 68 Rzemień, jedn. ewid. 181107_5 Gmina Przecław - Załącznik nr 2A,
    • Specyfikacje Techniczne Wykonania i Odbioru Robót: Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku przedszkola w Rzemieniu na działkach nr ewid. 804/4, 804/5, Obręb 68 Rzemień, jedn. ewid. 181107_5 Gmina Przecław - Załącznik nr 2B,
    • Przedmiar robót: Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku przedszkola w Rzemieniu - Załącznik nr 2C,
    • Specyfikacja urządzeń trwałych zamocowanych na stałe w budynku przedszkola w Rzemieniu - Załącznik nr 2D.

4. Okres prowadzenia nadzoru przewidziany przez Zamawiającego: od dnia podpisania umowy, przez okres wykonywania robót budowlanych, odbiory częściowe i odbiór końcowy do dnia 20.08.2017r.

5. Obowiązki i uprawnienia inspektora:

  1. Zakres obowiązków i uprawnień inspektorów nadzoru inwestorskiego wynika z przepisów Prawa budowlanego,
  2. Zamawiający wymaga, aby osoby świadczące usługi zobowiązane były do pełnienia nadzoru każdorazowo na żądanie Zamawiającego,
  3. Zamawiający oczekuje, iż Inspektor będzie odnotowywał swój pobyt na budowie w dzienniku budowy i/lub w protokołach z narad na budowie.
  4. Organizowanie w razie konieczności narad technicznych na budowie z udziałem wszystkich stron procesu inwestycyjnego oraz protokołowanie wszystkich ustaleń z tych narad.
  5. Obowiązkiem Inspektora nadzoru jest reprezentowanie interesów Zamawiającego na budowie poprzez sprawowanie kontroli zgodności realizacji zadania z dokumentacją projektową, pozwoleniem na budowę, obowiązującymi przepisami, normami oraz zasadami wiedzy technicznej i umową zawartą pomiędzy Wykonawcą robót budowlanych, a Zamawiającym.
  6. Inspektor ma sprawdzać jakość wykonanych robót, jakość wbudowywanych materiałów (egzekwowanie i odbiór od Wykonawcy atestów, certyfikatów itp.), a w szczególności zapobieganie zastosowania wyrobów wadliwych i niedopuszczonych do stosowania w budownictwie.
  7. Inspektor ma sprawdzać i odbierać roboty budowlane ulegające zakryciu, uczestniczyć w próbach i odbiorach technicznych, w czynnościach odbioru gotowych obiektów.
  8. Inspektor nadzoru ma potwierdzać faktycznie wykonane roboty, a także kontrolować rozliczanie budowy.
  9. Inspektor zobowiązany jest do sprawdzenia i odbioru od Wykonawcy robót budowlanych kompletnej dokumentacji powykonawczej wraz z atestami, pomiarami, badaniami, mapą geodezyjną powykonawczą i wszelkimi innymi załącznikami.
  10. Inspektor nadzoru zobowiązany jest do doprowadzania do usunięcia ewentualnych usterek i sporządzenia odpowiednich protokołów.
  11. Inspektor nadzoru w porozumieniu z Zamawiającym w razie potrzeby nawiązuje współpracę z nadzorem budowlanym.
  12. Inspektor nadzoru w przypadku gdy w trakcie realizacji inwestycji zajdzie konieczność wykonania robót zamiennych nieprzewidzianych umową z wykonawcą robót budowlanych, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym Zamawiającego celem podjęcia decyzji, co do ich zlecenia wykonawcy. Bez zgody Zamawiającego Inspektor nadzoru nie jest upoważniony do wydawania wykonawcy robót polecenia wykonania tych robót.
  13. Inspektor nadzoru zobowiązany jest do wyegzekwowania od wykonawcy robót kompletu dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia odbioru końcowego i oddania obiektu do użytkowania.
  14. Inspektor nadzoru bierze udział w sporządzaniu protokołu odbioru końcowego.
  15. Jeżeli zajdzie konieczność wykonania robót niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo lub zabezpieczenie przed awarią, to Inspektor dokona niezbędnych zapisów w Dzienniku Budowy i powiadomi o tym niezwłocznie Zamawiającego.
Termin składania ofert: 
czwartek, Listopad 3, 2016 - 10:30
Miejsce składania oraz otwarcia ofert: 

1. Ofertę należy złożyć w siedzibie Zamawiającego tj. Urzędzie Miejskim w Przecławiu ul. Kilińskiego 7, 39-320 Przecław w pokoju nr 10 – Sekretariat, nie później niż do dnia 03.11.2016 r. do godziny 10:30.

2. Wszystkie oferty otrzymane przez Zamawiającego po terminie podanym w pkt. 1 niniejszego rozdziału, zostaną zwrócone Wykonawcom niezwłocznie.

3. Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie Zamawiającego tj. Urzędzie Miejskim w Przecławiu ul. Kilińskiego 7, 39-320 Przecław w dniu 03.11.2016 r. o godzinie 11:00 w Sali Narad. 

Termin wykonania zamówienia: 
niedziela, Sierpień 20, 2017
Powiat: 
mielecki
Kryteria oceny ofert, ich znaczenie (waga) oraz opis sposobu przyznawania punktacji: 

1. Przy wyborze oferty najkorzystniejszej, Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami;

a) cena ofertowa - 100 pkt

Najkorzystniejsza oferta może uzyskać maksymalnie 100 pkt.

2. Każdy z Wykonawców w poszczególnych kryteriach otrzyma odpowiednią ilość punktów, wyliczoną w następujący sposób:

a) cena ofertowa - wg następującego wzoru:

IPc = (N/B) x A 

gdzie poszczególne litery oznaczają:

IPc - ilość punktów z kryterium ceny,

N - cena ofertowa najniższa spośród wszystkich rozpatrywanych i nieodrzuconych ofert,

B    - cena ofertowa oferty badanej (przeliczanej),

A    - waga danego kryterium wyrażona w punktach - 100 pkt.

3. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która uzyska łącznie najwyższą liczbę punktów przyznaną przez komisję przetargową wg. powyżej wskazanych kryteriów.

Informacja na temat zakresu wykluczenia : 

W celu uniknięcia konfliktu interesów, zamówienie nie może być udzielone podmiotom powiązanym osobowo lub kapitałowo z zamawiającym. Przez powiązania kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między zamawiającym lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu zamawiającego lub osobami wykonującymi w imieniu zamawiającego czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy a wykonawcą, polegające w szczególności na:

  1. uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
  2. posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
  3. pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
  4. pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa drugiego stopnia lub powinowactwa drugiego stopnia w linii bocznej lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.